content_top.png

Wywiad Echo Seniora

Opublikowano: 2015-10-15

Wywiad Echo Seniora

Opieka w warunkach domowych

- jak znaleźć dobrą opiekunkę?

 

Opieka nad ososbami starszymi, chorymi i niepełnosprawnymi to temat, który w ostatnich latach staje się narastającym problemem społecznym. Usługi opiekuńcze w ramach Ośrodków Pomocy Społecznej bywają niewystarczające i niestety coraz częściej ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Czas oczekiwania na miejsce w ośrodku to minimum kilka miesięcy. Rodzi się więc pytanie jak pomóc osobom potrzebującym opieki całodobowej już w tej chwili? Niestety państwo nie przewiduje organizacji tego typu opieki w warunkach domowych zostawiając osoby chore i ich rodziny w bardzo trudnej sytuacji.

W obecnej chwili można skorzystać tylko z prywatnej opieki całodziennej i całodobowej. Na rynku jest kilka firm, które ofiarują tego typu usługi. Jak znaleźć jednak ta która zapewni nam najlepszą opiekę, dostosuje się do potrzeb podopiecznego i rodziny, a także w elastyczny i indywidualny sposób podejdzie do każdej nowej sytuacji podopiecznego? Poniżej prezentujemy rozmowę z przedstawicielem Agencji Opiekuńczej OpiekaPlus z Katowic, która na co dzień pomaga wielu rodzinom na śląsku.

 

Proszę powiedzieć o jaką opiekę najczęściej pytają klienci?

Zajmujemy się  opieką nad osobami, które wymagają pomocy z tytułu niepełnosprawności ruchowej czy chorób ciała oraz osobami starszumi z demencją, Alzhaimerem i innymi zmianami na tle psychicznym. Rodziny najczęściej szukają pomocy w wymiarze całodobowym lub całodziennym. Sa to osoby pracujące, które nie mogą zapewnić swoim bliskich pełnej opieki, a świadomie nie chcą korzystać z domów spokojnej starości czy ośrodków opiekuńczo-leczniczych. Bardzo często zgłaszają się do nas osoby, których bliscy w ciężkim stanie trafili do szpitala. Po wypisie, czesto nadal są w cięzkim stanie i trzeba błyskawicznie zorganizować opiekę w domu w oczekiwaniu np. na miejsce w hospicjum czy placówce opiekuńczo-leczniczej. Rodzina nie ma żadnego doświadczenia z osobą leżącą, a wizyta pielęgniarki środowiskowej na godzinę lub dwie dziennie jest niewystarczająca. Taką pomoc organizujemy z dnia na dzień.

Co dla rodzin jest najważniejsze w wyborze opiekunki?

Każdy nasz podopieczny to inna historia i inne potrzeby. Staramy się dowiedzieć jak najwięcej o podopiecznym, jego przyzwyczajeniach, zainteresowaniach, preferencjach, sposobie życia a także rodzinie, najbliższym otoczeniu i oczywiście sytuacji zdrowotnej. Rodziny chcą mieć poczucie bezpieczeństwa- chcą czuć, że opiekunka z troską zajmie się ich bliskim. Pewnośc, że nie zostaną z dnia na dzień bez opieki. Nasze opiekunki do doświadczone panie, głównie w wieku 50+, które posiadają duże pokłady empatii. Potrafią dostosować się do sytuacji i opiekować się podopiecznym jak własnym bliskim. To bardzo ciężka i odpowiedzialna praca, nie każy może ją wykonywać dlatego szczególnie dbamy o dobór personelu.

Na co rodzina powinna zwrócić uwagę decydując się na współpracę z Agencją Opiekuńczą?

Opieka nad chora osoba to specyficzny rodzaj usług. Pracownik Agencji, który rozmawia na pierwszym etapie z rodzina powinien chcieć jak najwięcej dowiedzieć się o potencjalnym podopiecznym, o potrzebach jego i rodziny. Jeśli zapytamy o cenę i ktoś bez wywiadu poda stwkę to znaczy, że coś jest nie tak - każda opieka jest inna, więc jej wartość można wycenić tylko na podstawie rzetelnego wywiadu. Na rynku ceny miesięcznej opieki całodobowej z zamieszkaniem wahają się od 2500 do 4000zł. Nie warto wybierać firm najtańszych bo zawsze wiąże się to z niższą jakością usług. Najlepiej szukać firmy, która zaoferuje pomoc w połowie tej stawki - i przed podaniem ceny wypyta nas o wszystko co z punktu widzenia opieki jest ważne.

A może warto poszukać opieki dla najbliższych samodzielnie, np. na portalach internetowych?

Firmy opiekuńcze to zwykle równoczesnie agencje zatrudnienia, które specjalizują się w wieloetapowej rekrutacji pracowników. Wiemy o co zapytać, co sprawdzić - często odwiedzamy potencjalnych pracowników w ich domach. Decydując się na samodzielny wybór opiekuna ryzykujemy, że będzie to osoba nierzetelna, która potrafi tylko zrobić dobre pierwsze wrażenie. Ponadto my jako firma gwarantujemy, że gdy np. opiekunka zachoruje, zorganizujemy zastępstwo i podopieczny będzie miał ciągłośc opieki, podobnie gdy opiekunka zrezygnuje - to nasz problem żeby zapewnić państwu odpowiednią osobe na to miejsce.

Proszę opowiedzieć jak zwykle opieka jest organizowana

Rozmowa telefoniczna to zazwyczaj pierwszy kontakt z rodziną lub podopiecznym, który poszukuje możliwości zorganizowania opieki. Juz na tym etapie staramy się jak najwięcej dowiedzieć o stanie zdrowia podopiecznego, zakresie potrzeb oraz ogólnej sytuacji. Jeżeli rodzina jest zainteresowana umawiamy spotkanie - może być w naszym biurze lub w innym wskazanym miejscu. Najlepiej jednak, gdy odbywa się ono w miejscu gdzie opieka będzie sprawowana. Wyznaczamy opiekunkę oraz organizujemy opiekę. Każdy podopieczny to zupelnie nowa historia, potrzeby i rodzaj pomocy, więcdo organizacji opieki podchodzimy bardzo elastycznie - czasem opieka organizowana jest z dnia na dzień i wówczas sprawy formalne są drugorzędne. Dla nas najważniejszy jest człowiek - nasz podopieczny, staramy się robić wszystko aby jak najlepiej pomóc jemu i rodzinie, często w tych ostatnich, trudnych chwilach.

← Wróć